Tituly

Tato část našeho webu je určena našim přátelům, kteří se nás občas ptají, co který titul nebo ocenění vlastně znamená, a pro náhodné návštěvníky této stránky, aby se také mohli zorientovat. Pro zjednodušení nebudeme uvádět mnoho příkladů ze zahraničí. V cizině se totiž může výstavní řád odlišovat a není cílem tohoto textu . . . . .

Tato část našeho webu je určena našim přátelům, kteří se nás občas ptají, co který titul nebo ocenění vlastně znamená, a pro náhodné návštěvníky této stránky, aby se také mohli zorientovat. Pro zjednodušení nebudeme uvádět mnoho příkladů ze zahraničí. V cizině se totiž může výstavní řád odlišovat a není cílem tohoto textu jít do tak velkých podrobností.

Naprosto přesný popis pro získání národních titulů naleznete na stránkách příslušné země, zaštítěné www.fci.be . V ČR to jsou stránky www.cmku.cz Odlišnosti mohou být i na některých typech výstav a je tedy dobré, podívat se na výstavě do výstavních propozic.

Každý kdo se rozhodne vystavovat svého psího miláčka s průkazem původu, přihlásí jej na výstavu do některé z výstavních tříd.
Usiluje nejprve o to, aby jej rozhodčí ocenil známkou výborná. A když už pejsek dostane ocenění výborná, tak samozřejmě nejlepší je jednička, pak dvojka atd. Někdy není v kondici pejsek, jindy páníček a tak občas může rozhodčí na výstavě udělit i jinou známku než je výborná.

Kdo chce získat nějaký národní titul, například Šampion ČR, usiluje také, aby na výstavě získal ocenění CAC případně rCAC. Certifikát CAC může získat pouze psík, který na výstavě dostane zadánu známku výborná 1. Výborná 2 pak může pro psíka znamenat rezervní kandidaturu, tj. rCAC.

Společenská plemena, mezi které se plemeno Ruský toy řadí, potřebují aktuálně nasbírat kolekci 4 x CAC nebo 3 x CAC a 3 x r.CAC, aby jim byl přiznán národní titul Český šampion. Plemena pracovní, u kterých se předpokládá také mnoho zkoušek z práce (slídění, stopování atp.), mohou použít méně certifikátů CAC v případě, že mají úspěšně složeny příslušnou, povinnou pracovní zkoušku.


Obecně se řadí výstavy na mezinárodní, národní, klubové, speciální, krajské a oblastní. Na výstavách Krajských a oblastních se certifikáty CAC a rCAC neudělují. Jsou to zpravidla menší výstavy, které mívají velmi často svou kouzelnou atmosféru. Je na nich možné získat zajímavé trofeje a netradiční ceny.

Zvláštní skupinou výstav jsou Světové výstavy, Evropské výstavy, výstavy různých sekcí států a výstavy výroční. Tyto výstavy jsou jedinečné tím, že se pořádají jedenkrát ročně nebo méně často. Výroční výstavy se pořádají například jako završení dlouhodobé práce kynologických celků, například jedenkrát za 10, 20 ba i 100 let.

Na výstavě to pro pejska oceněného certifikátem CAC nekončí.

Ze všech fenek, které získaly certifikát CAC, vybere rozhodčí nejlepší dospělou fenku a u psů je to nejlepší dospělý pes. Na mezinárodních výstavách se takové fence a pejskovi může udělit certifikát CACIB.

Pro naše plemeno to bude mít smysl ca od roku 2016, kdy budeme moci tyto certifikáty uplatnit i pro mezinárodní šampionáty.
Rozhodčí také vybere nejlepšího juniorského jedince, který získává ocenění JBOB (Junior BOB), tj. nejlepší junior.

Nejlepší dospělý pes, nejlepší dospělá fena a nejlepší junior se společně představí rozhodčímu v závěrečném rozhodování, kdo dostane velkého bobíka. Best of breed (nejlepší jedinec z plemene) má zkratku BOB.

Vystavovatel pejska, který získal ocenění BOB, je vždycky velmi usměvavý a nadšený. Tomu se není co divit.
Pokud má zájem o pohár, který se za bobíka předává, musí si pěkně počkat a ukázat psíka v závěrečných odpoledních soutěžích. Je celkem X. skupin a jedna skupina plemen psů tzv. FCI zatím neuznaných.

Ruský toy je dočasně uznané plemeno ve skupině IX. Tato skupina dekorativních psíků, v západní evropě spíše známější pod pojmem společenská plemena, je na výstavách většinou nejpočetnější. V každé skupině vybírá rozhodčí z nejlepších jedinců plemen BOB, která se ten den ve skupině prezentovala. Tři vybraní psí jedinci skupiny, si pak mohou uvádět do rodokmenu štěňátek BOG (Best of group), tj. nejlepší ze skupiny. Občas se můžeme setkat s pojmem BIG (Best in Group).

Plemeno a vystavovatel, který získá ve skupině ocenění BOG I, je tedy vybrán jako nejlepší představitel skupiny, má možnost, postoupit do dalšího finálového kola - srovnání skupin výstavního dne. V ČR se nejčastěji setkáváme s tím, že se na mezinárodní výstavě v jeden den vystavují skupiny I., V., XI. a další den ty ostatní skupiny. Proto se vítěz tohoto srovnání nazývá BOD (Best of Day), tj. nejlepší jedinec dne.

V poslední den výstavy, se sejdou psíci, kteří obdrželi ocenění BOD a hotel jim prodloužil rezervaci do konce výstavy. V závěrečném finále, rozhodčí vybere nejhezčího psa výstavy, který si domů odváží ocenění BIS (Best in Show), tj nejlepší jedinec na výstavě.

 

Kontakt

Petra Blatna (Toyen)
Prague, Czech Republic
petra.buskova@centrum.cz

Elena Valinkina (ot Valensii)
St. Petersburg, Russia
valencua@mail.ru

Renata Dolezalova (Moomoon)
Decin, Czech Republic
moomoon@seznam.cz